Kак да измерим успеха на маркетинга ни в социалните мрежи?
Хвърляш луди пари за маркетинг в социалните мрежи, но нямаш никаква идея какви са резултатите от него? Знаеш ли, че има много начини, чрез които можеш да проследиш ефективността на рекламата и то в много голям детайл. Голяма част от инструментите дори са напълно безплатни.
Днес ще ти разкрием няколко от незаменимите софтуери, с които добрите агенции измерват своите резултати.
В тази статия ще ти разкажем:
Ясно е, че социалните мрежи са неразделна част от маркетинговите стратегии на повечето компании. За тях обаче все още представлява трудност да измерят ефективно успеха на своите социални медии и дигитална реклама като цяло.
Проследяването на успеха позволява оптимизация на стратегиите и по-ефективно разпределение на ресурсите. Това води до по-добри резултати и създаване на съдържание, което оказва по-голямо въздействие на таргет аудиторията.
Но как да измерваме дигиталните си активности по-ефективно?
1. Как да дефинираме показателите на маркетинга в социалните мрежи, които искаме да проследим?
Нека първо да разгледаме какъв тип информация можем да проследяваме в социалните мрежи. От скрийншота долу ще разбереш, че всичко, което има линк, може да се следи, независимо от платформата. Това включва публикации в социалните мрежи, имейли, реклами и други.
При планиране на стратегията за социалните медии е важно да определиш къде можеш да включиш проследими линкове. Ето и няколко примера:
- Постове в социалните мрежи в платформи като Facebook, LinkedIn и X /Twitter/
- Сторита в Instagram и линкове в биографиите
- Коментари под публикациите в социалните медии
- Директни съобщения в чатовете на социалните мрежи
- Платени реклами в социалните мрежи
Струва ти се сложно? Всеки наш клиент получава подробен отчет по канали в началото на всеки следващ месец
2. Какво са UTM параметри и как да ги използваш за изчерпателно проследяване?
UTM параметрите представляват допълнителна информация, включена в URL адреса.
Тя помага за идентификацията на:
- Source – източникът, откъдето идва трафикът. Чрез него се визуализира каналът, който е довел клиента сайта ни, например Facebook, Google, уебсайт и др.
- Medium – дава допълнителна информация за източника на трафика. Например трафика от Facebook може да бъде допълнително разделен на още 2 – органичен и платен. В Google Analytics репортите органичния трафик ще бъде със source – facebook и medium – referral. Трафикът от реклама пък ще се изпише с параметъра, който сме му задали, напр. source – facebook, medium – cpc.
Ето и няколко опции за medium, които можете да използвате:- utm_medium=cpc: За платени кампании с клик (например Google Ads), използвай този UTM Medium, за да следиш ефективността на платените реклами.
- utm_medium=referral: Проследява трафика от чужди сайтове, които имат линк към твоя сайт.
- utm_medium=affiliate: Може да се използва за проследяване на трафика, идващ от партньорски програми (афилиейт) и инфлуенсъри.
- Campaign – маркетинговата кампания, чрез която популяризираме дейността на фирмата – например black friday, back to school, коледна кампания и т.н.
- Content – видът съдържание, който се използва за рекламиране на продукта/ услугата. Тук обикновено слагаме допълнителна информация за конкретната визия, от която е дошъл трафикът.
Ето как изглежда един примерен линк с добавени UTM параметри към него:
Един от инструментите за създаване на UTM параметри е чрез Campaign URL Builder.
При създаването на UTM параметри е важно да установиш еднакви правила за именуване, които всички хора от екипа да знаят и използват. Това осигурява точно проследяване на данните и улеснява тяхното бъдещо анализиране. Някои важни аспекти, които трябва да вземеш предвид при създаването на UTM параметри са:
- Използвай малки букви за постигане на последователност, тъй като UTM параметрите са case-sensitive /чувствителни към големи и малки букви/. Така например, ако за източник на трафика посочим facebook в единия случай с малка, а в другия с голяма буква, данните ни ще се разделят на 2. Ако имаме 1000 човека трафик, ще ги раздели, например на 300 човека от Facebook и 700 човека от facebook.
utm_source=facebook utm_source=Facebook - Включи релевантна информация в UTM параметрите, която после ще ти помогне да се ориентираш от къде е влязъл трафикът. Например платформата на социалната мрежа, вида на публикацията, автора или името на кампанията
- Използвай долна черта или тирета за разделяне на елементите в рамките на UTM параметрите. Никога не трябва да оставяш празно пространство между символите.
- Увери се, че всички членове на екипа използват последователно едни и същи правила за именуване. Съветваме те да ги разпишеш в документ, който всички да имат.
Ако ти се струва сложно, ние от Bionik Digital сме винаги готови да ти помогнем. Свържи се с нас и ще ти разкажем как.
Струва ти се сложно? Всеки наш клиент получава подробен отчет по канали в началото на всеки следващ месец
3. Защо да използваш Google Analytics и Google Tag Manager?
Това са едни от най-важните и най-широко използвани инструменти за анализ на социалните мрежи, проследяване и измерване на маркетинговия успех.
- Google Analytics е основната платформа за уеб анализ, която ти помага да разбереш влиянието на социалните мрежи върху трафика, конверсиите и продажбите на уебсайта ти. При настройката на Google Analytics е ключово да имаш правилно проследяване на целите. Без те да са правилно настроени, маркетолозите могат да следят само посещенията на сайта, но не и реалните действия, които потребители са извършили – напр. добавяне в количка, чекаут, изпращане на съобщение чрез формуляр в сайта и т.н.
- Google Tag Manager е другият ценен инструмент за проследяване на успеха на маркетинга в социалните мрежи.
Google Tag Manager позволява на маркетинговите специалисти да добавят код в сайта без да се обръщат към уеб програмистите. Така, GTM улеснява интеграцията на различни аналитични и маркетингови инструменти, като Google Analytics, Facebook Pixel и други, за проследяване на дейността на потребителите и оптимизация на маркетинговите кампании. С помощта на Google Tag Manager маркетолозите могат да улеснят процеса по проследяване на резултатите в своите уебсайтове.
4. Как да анализираш и отчиташ данните от маркетинга в социалните мрежи?
Вече си внедрил проследяването и си събрал данни за маркетинговите си активности в социалните мрежи. Следващата стъпка е да анализираш тези данни, за да можеш правилно да изградиш или промениш стратегията си.
Важно е да не забравяш, че тези данни отразяват само част от общото въздействие на всичките ти усилия. Това, че не виждаш преки резултати в данните си в Analytics, не означава, че кампанията ти не е успешна. Много често клиентът избира да направи поръчка по телефон, имейл или на място в магазина / офиса. Също така рекламите в социалните мрежи водят и до по-голяма разпознаваемост на твоя бранд.
Когато разглеждаш своя маркетингов отчет е важно да знаеш, че разглежданите данни са резултат от общото въздействие на маркетинговите активностти и в офлайн, и в дигитална среда.
Някои основни показатели, които трябва да включиш в отчетите си, трябва да са:
- Трафик на уебсайта, който е влязал през социалните мрежи
- Конверсии и продажби, дължащи се на маркетинга в социалните мрежи
- Ангажираност на потребителите със съдържанието на сайта – време прекарано на сайта, брой разгледани страници и т.н.
- Разбивка на резултатите по платформи или кампании
От отчетите в самия Facebook също можеш да извлечеш ценна информация:
- Engagement rate – какъв процент от аудиторията, която е видяла съдържанието ни, се е ангажирала с него
- Reach – брой достигнати потребители
- Impressions – брой пъти показване на реклама или пост в социалните мрежи
- CPM /cost per mile/ – колко ни струва да покажем даден пост / реклама на 1000 човека
- ROAS /return on ad spend/ – възвръщаемост на инвестицията в реклама и още много други метрики
Ако ти е по-лесно да разбираш информацията под формата на графика или диаграма, можеш да използваш този начин за обобщаване на данните от маркетинговите ти активности. Така, ще можеш да вземеш обосновано решение за разпределяне на ресурсите си за маркетинг в бъдеще.
Струва ти се сложно? Всеки наш клиент получава подробен отчет по канали в началото на всеки следващ месец
Разгледай Bionik Blog за още интересни статии за света на дигиталния маркетинг.
Източник на информация: https://www.socialmediaexaminer.com